Jsem závislý na internetu. A vy?

Jste závislí na internetu? Já asi jo. Nikdy mě to nenapadlo, ale asi fakt jo. Vzpomínám, kdy jsem naposledy strávil den bez internetu. Nevím. A co bych vůbec dělal? Vždyť vše se dneska děje na internetu. Nebo ne?

Možná to se slovem závislost přeháním, ale závisláci si mnohdy svou závislost nepřipouští. A když se zamyslím nad tím, kolik času na internetu strávím, je to fakt hodně. 6, 9, 12 hodin denně? Klidně.

Otázka je proč tu trávím většinu svého času. Jistě, pracuju tady. Píšu pro své weby, spravuju je, vytvářím nové… ale opravdu mi to zabere takového času? Nebo většinu z něho prostě proflákám?

Zásadním momentem je zjistit, co vlastně na internetu dělám. To bych mohl zvládnout, mám na to v Chromu doplněk. No, nic moc… můj žebříček navštěvovaných stránek vede Facebook (na Twitter mám klienta), v závěsu s různými online magazíny a blogy – i když na nich strávený čas se mi podařilo dost omezit.

Vytvořte si jeden stream

Dám vám radu, jak na to: Dejte všechno do RSS čtečky. Blogy tam mám už dlouho, ale větší magazíny či zpravodajské servery jsem do čtečky do nedávna nedával, jelikož článků produkují moc. Ale to je chyba! Jen je tam dejte a vyhoďte je ze svých záložek. Vše budete mít na jednom místě, a již nebudete v prohlížeči proklikávat oblíbené stránky stále dokola, místo abyste se pustili do práce.

Je to opravdu podstatně rychlejší získávání informací. Navíc nečtete, co vás opravdu nezajímá. Víte proč? Nejste ovlivňováni grafikou a výběrem editorů. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to, na co bych klikl na titulní straně iDnes, mě v RSS čtečce, nijak neodlišené od dalších článků, většinou nezaujme. Výsledkem je, že prolítnu nadpisy, vím tak, co se děje, a skutečně přečtu pouze naprosté minimum článků. Prohlédnuté články zmizí a nemusím již mezi nimi hledat novinky tak, jako při návštěvě domovského webu. Časová úspora je obrovská.

Ještě to nemám dotažené k dokonalosti. Ideální by podle bylo mít všechen konzumovaný obsah pohormadě, v jednom velkém streamu, a internetový prohlížeč pro konzumaci vůbec nepoužívat. Tam však zatím nejsem.

Zredukujte zdroje

Další věc, kterou jsem udělal a která pomáhá zmenšit příval informavcí: Zbavte se zdrojů, které nechcete opravdu číst. Použijte metodu Lea Babauty. Nerozhodujte se, co odstraníte, ale co si ponecháte. Dejte všechno na pomyslnou hromadu, a do své čtečky vraťtě pouze to, co opravdu chcete číst. Pokud stále příliv informací nezvládáte, každý den jděte, a odstraňte jeden nejméně přínosný zdroj. Vyhodit jednu položku není tak bolestné, ale po pár týdnech se to jistě pozitivně projeví.

Určete si čas pro internet

Stanovení určitého času pro práci a surfování na internetu je něco, nad čím vážně uvažuji posledních několik dní. Co by se stalo, kdybych si určil, že na internetu budu maximálně 3 hodiny denně? O co bych oproti současné situaci přišel? Udělal bych míň práce? Nestihl bych si přečíst něco důležitého? Nejsem si jistý, ale přemýšlím, zda to nezkusit. Myslím, že podobné omezení člověka motivuje vybrat si priority a udělat na internetu to, co je pro něj opravdu důležité.

Otázkou je, zda pro zbytek dne internet úplně odpojit, či jen zablokovat rušící weby (nebo naopak potřebné povolit). Sympatičtější je mi druhá varianta. Pokud v průběhu dne například zjistím, že potřebuji Google překladač, nevidím důvod, proč ho nepoužít.

Najděte si jinou činnost

To je možná to nejtěžší. Pokud vás nenapadá, co bez internetu dělat, tím spíš byste to měli vyzkoušet. Také s tím mám trochu problém. Zejména v poslední době jsem si všiml, že jakmile mám udělat něco v tom reálném světě, například doma nebo na zahradě, vůbec se mi nechce. Mám pocit, že nemám čas, že mi něco uteče. Ale co mi uteče? Internet?

Myslím, že to není správné, a proto se chci od internetu částečně oprostit. Místo toho mohu například:

  • Pracovat na počítači. Ne ke každé práci potřebuji internet, a když, tak jen konkrétní online služby. Například pro psaní nepotřebuji vůbec nic. Hodit se mi může slovník synonym, tak si jej nechám k dispozici. Ostatní weby zablokuji nebo na ně prostě nepůjdu.
  • Číst knihy. Opět internet nepotřebuji. A obvykle je obsah knih hodnotnější než ten internetový.
  • Koukat na filmy. Internet potřebuji akorát k jejich stažení.
  • Pracovat doma či na zahradě. Jak jsem psal výše, mám k tomu poslední dobou tak trochu odpor. Rád bych to změnil.
  • Cvičit. V létě jsem běhal, teď přes zimu nedělám nic. Už se těším, až zase na jaře vyběhnu, mohl bych si zatím připravit fyzičku.
  • Více se věnovat rodině a přátelům. Jo, trošku mi to uniká a cítím, že bych se na to měl více zaměřit.
  • Chodit ven. Vždycky se mi líbila představa jít jen tak na procházku. Odpočinout si. Pozorovat okolí a vychutnávat klid. Ale nikdy jsem to nedělal. Neměl jsem čas.
  • Celkově zpomalit. To potřebuji ze všeho nejvíc. A mám čím dál větší dojem, že mi v tom brání pocit, že mi něco uteče – konkrétně něco na internetu.

Kolik času trávíte na internetu vy? A co tam vlastně děláte? Víte to vůbec?

Zjistěte to a následně ho omezte. Pojďte do toho se mnou. Věřím, že to bude změna k lepšímu.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..