Máte klapky na očích?

Zastavit a jen tak se zamyslet. Kdy jste to udělali naposledy? V dnešní době, kterou charakterizuje nekonečná honba za úspěchem, je chvilka odpočinku často nepředstavitelná. Pokud však nezvolníme tempo a nezačneme více vnímat přítomnost, proběhneme životem s klapkami na očích.

Člověk je zvláštní tvor! Děsí ho, přichází-li o bohatství, avšak zůstává lhostejný k tomu, že nenávratně míjejí dny jeho života.
– Abu al-Farah Tartusi

Říkáme si, že když budeme nejdřív tvrdě pracovat, vyděláme hromadu peněz, tak si pak užijeme života mnohem lépe. Jenže to je blbost!

Možná se jednou opravdu stanete uznávaní a úspěšní, jak jste o tom vždycky snili. Ale až se podíváte do zrcadla, zjistíte, že jste stárnoucí plešatý páprda, který celý život jenom dřel. Budete to chtít napravit. Vezmete si mladší ženu, začnete sportovat, procestujete svět. Konečně začnete trošku žít, ale už to nebude ono. Začnou vás bolet záda a vy si řeknete: „Celé své mládí jsem strávil honbou za úspěchem a teď bych svůj úspěch vyměnil za mládí.“

Stojí vám to za to?! A co když vás, nedej bože, přejede auto a svého úspěchu se vůbec nedožijete?

Když se zamyslím, kam dnešní honba za úspěchem spěje, vzbuzuje to ve mně obavy. Na člověka jsou kladeny stále větší požadavky a je otázkou, do jaké míry je schopen je zvládat. Pokud se jich nahromadí příliš, skončí v péči lékařů a teprve tehdy si uvědomí, že bezhlavý hon za penězi nebyl správnou volbou. Nechcete se dostat až tak daleko? Ani já ne. Nabízím proto 9 tipů, jak zpomalit a více se soustředit na přítomnost.

TIP1: Eliminujte povinnosti

Projděte si své aktivity, a sami sebe se zeptejte: „Proč zrovna tomuto věnuji svůj čas?“. Ty nejméně důležité činnosti pak vyškrtněte. Možná zjistíte, že vše co děláte, vám smysl dává. Nechte si to projít hlavou, a jestliže se opravdu nehodláte ničeho vzdát, zvolněte alespoň tempo.

TIP2: Buďte offline

Dnes všudypřítomný internet nám nedá odpočinout. Neustále jsme ve spojení s našimi povinnostmi a odpoutat se od nich je čím dál těžší. Je proto dobré určit si čas, kdy jste k dispozici na telefonu, emailu či sociálních sítích a čas, kdy jste zkrátka offline.

TIP3: Nespěchejte

Vstáváte deset minut před odchodem do práce a zuby si čistíte po cestě v metru? Zkuste jednou vstát dřív, v klidu se umýt, najíst a beze spěchu vyrazit. Chvátáte z práce, aby vám náhodou neujel autobus? Co takhle rozhlédnout se kolem sebe, zastavit se, dát si něco na zub. Za chvíli přeci jede další…

TIP4: Choďte pěšky

Vyhněte se přeplněným autobusům či zacpaným silnicím. Jděte pěšky. Je to zdraví prospěšné, uklidňující a mnohdy i rychlejší.

TIP5: Najděte si koníčka

Najděte činnost, která vás naplňuje, a věnujte ji svůj čas. Váš život bude bohatší, pročistíte si hlavu, odreagujete se a v případě sportu uděláte i něco pro své zdraví.

TIP6: Nezapomínejte na své blízké

Odložte práci a věnujte se chvíli rodině a přátelům. Vyrazte s nimi na výlet, běžte sportovat nebo si zajděte na večeři. Než se nadějete, děti vyrostou, přátelé se odstěhují a další společné zážitky už nikdy nezískáte.

TIP7: Vyhraďte si čas pro sebe

Buďte chvíli sami. Běžte se projít, jděte si zaběhat, najděte si klidné místo k přemýšlení. Urovnejte si své cíle, uvažujte o svých projektech a věcech, které byste rádi udělali v budoucnu. Odpočinete si a přijdete na nové myšlenky, které by vás třeba nikdy nenapadly.

TIP8: Žijte přítomností

Když něco děláte, soustřeďte se na to. Více si to užijete a dosáhnete lepšího výsledku. Nemluvím teď pouze o práci, ale o jakékoliv činnosti. Když se sprchujete, věnujte se jen tomu a pocitům s tím spojeným. Uvidíte, že si sprchu užijete jako nikdy předtím. A podobné je to se vším.

TIP9: Usmívejte se

Usmívejte se na svět kolem vás. Dělejte to často. Radujte se z každodenních maličkostí – z nového dne, z východu slunce, z dobře odvedené práce, z dobrého jídla, z chvil strávených s přáteli, ze života.

A jak je to se mnou? Přiznávám, také se ženu za onou nespecifikovatelnou věcí, zvanou úspěch. Uvědomil jsem si však, že neméně důležité jsou věci popsané výše. Pokud jim vyhradíte v životě dostatečné místo, zbavíte se stresu, získáte nové zážitky a budete se cítit lépe. A úspěch? Nebojte, ten počká.

Oslovil vás článek? Dejte mu hlas na Linkuj.cz.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..