Udělej to. Začni. Pusť se do toho!

To, že cílů dosáhnete, jen když na nich začnete pracovat, vám řekne každý. Zní to jako klišé. Je to slyšet ze všech stran. Málokdo je to však schopen opravdu realizovat. Jak poznat, jestli vás právě napadl skvělý nápad nebo úplná blbost, když ty nejlepší nápady obvykle jako blbost vypadají? Kde vzít odvahu a odhodlání? A vyplatí se vystoupit z komfortní zóny, když je to tak nepohodlné?

To jsou otázky, na které vám v tomto článku neodpovím. Ano, i já vám mohu říct, že chcete-li něčeho dosáhnout, měli byste se do toho pustit. Je to pravda, ale sám s tím mívám často problémy. Od přírody jsem váhavý člověk a udělat rychlé, odvážné rozhodnutí, je pro mě neuvěřitelně těžké. Mnohdy jsem radši, když rozhodne někdo jiný. Vždyť mě je to vlastně jedno. Ne. Není mi to jedno. Ale sám nevím, co vlastně chci a to je problém. V každé knize se dočtěte, že se máte věnovat tomu, čemu chcete a že v tom máte mít jasno. Jenže co když v tom jasno nemám? Co když nevím, co chci? S tím vám nikdo neporadí. Vlastně ani nemůže. Je to na vás. Pouze vy víte, co chcete. A když ne, musíte to zjistit.

Ptáte se jak na to? Stejně jako knihy, ani já vám nedám přesnou odpověď. Je to jako bludný kruh: Udělej to, jinak nezjistíš, jestli to chceš dělat. Často budete mít pocit, že už jste svou vysněnou činnost našli. Budete nadšení. Budete na ní pracovat ve dne v noci, ale jakmile prvotní nadšení opadne, práce ztratí svůj lesk a stane se z ní rutina. Začnete se k ní nutit. Budete se ptát, zda je to opravdu to, co v životě hledáte. Pravděpodobně ne. Nějakou dobu vám zabere přemýšlení, co dál a pak na to znovu narazíte. Opět vás to pohltí. Otázka zní, na jak dlouho. Může něco člověka pohltit na celý život? Nevím, ale myslím si, že je přirozené měnit oblasti svého zájmu. Alespoň do té doby než najdete ten pravý. I kdybyste ho měli hledat celý život, je to lepší než dělat něco, co vás nebaví.

Sám na sobě pozoruji, že jsem skutečnou náplň života zatím nenašel. Nebo možná ano. V posledních letech jsem zkusil dost věcí. Věnoval jsem se tvorbě webů. Bavilo mě to, ale chtěl jsem si zkusit něco nového. Velmi mě zajímal internetový marketing. Usiloval jsem o pozici SEO konzultanta a kdybych ji získal, věřím, že bych své nadšení udržel. Nakonec se tak nestalo kvůli souběžnému studiu. Nevadí. Člověk má zkusit vše. Stále více času jsem v poslední době věnoval vlastním webům a dneska je mou vášní psaní. Miluji ho. Řekl bych, že ze všeho nejvíc. Psát, sledovat reakce a vidět, že se někomu články líbí, mi dodává úžasný pocit.

Problém je, že na rozdíl od tvorby webů, z psaní zatím nemám ani korunu. Dokážu to změnit? Myslím, že ano. A víte proč? Začal jsem. Nezačal jsem ze dne na den, tento blog už píšu téměř rok. Ale až nedávno jsem se rozhodl, že se psaní stane mojí prioritou a tvorbu webů odsunu do pozadí. Chci psát, a alespoň po dobu studií, se tím chci živit. Myslím, že tentokrát to není jen prvotní nadšení. Je to mnohem lepší než tvorba webů. Budu-li moci za rok říct, že se mi to podařilo, bude to skvělé – pro mě i všechny čtenáře. Protože podaří-li se mi stát v malinkatém českém rybníčku profesionálním bloggerem, pak se dá zvládnout cokoliv. Každý může zvládnout cokoliv. A když se to nepodaří? Nevadí. Kromě tvorby stránek budu rozumět další věci – blogování. Budu mít několik dobře rozjetých webů a zkusím zase něco jiného. Za zkoušku to stojí a já věřím, že s vaší podporou to dokážu!

Jelikož úspěch blogu je tvořen především jeho čtenáři, za jakýkoliv link, tweet, článek, přidání do RSS či doporučení vám jsem nesmírně vděčný.

Linkuj! článek. Díky.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..